12 lipca 2024

Typowe rodzaje oszustw związanych z kryptowalutami

Jako że wartość Bitcoin wciąż rośnie, rośnie też ilość prób oszustw. Zrozumienie oszustw, na które jesteś narażony, a także jak się przed nimi chronić, jest niezbędne, aby być odpowiedzialnym właścicielem kryptowalut.

Typowe rodzaje oszustw związanych z kryptowalutami

Phishing

Oszustwa phishingowe są jedną z najczęściej stosowanych metod oszustw w branży finansowej i bankowej. Oszustwo phishingowe charakteryzuje się podszywaniem się pod Twój bank, portfel Bitcoin lub giełdę wymiany walut. Można to zrobić poprzez fałszywe e-maile, wyglądające jak strony internetowe lub zwodnicze linki. Phishingowe e-maile zazwyczaj zawierają link, który przekieruje Cię na stronę podszywającą się pod Twoją giełdę lub portfel. Poprosi Cię o wprowadzenie danych Twojego konta, próbując uzyskać dostęp do Twojego prawdziwego konta.

Złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie jest powszechnym i potencjalnie niszczycielskim zagrożeniem dla bezpieczeństwa portfela Bitcoin. Zazwyczaj złośliwe oprogramowanie jest instalowane na komputerze lub telefonie, gdy osoba wierzy, że pobiera oprogramowanie lub program z renomowanego źródła. Dowodem na istnienie tego typu procederu jest oszustwo, do którego doszło w powiacie wodzisławskim. W rzeczywistości, złośliwe oprogramowanie jest zaprojektowane tak, aby wyglądało jak renomowana aplikacja, ponieważ monitoruje przeglądarkę internetową w poszukiwaniu informacji o portfelu Bitcoin.

Prezenty i podszywanie się pod inne osoby w mediach społecznościowych

Oszustwa polegające na rozdawaniu nagród i podszywaniu się pod inne osoby spotkały się ostatnio z dużym zainteresowaniem mediów i są jednym z podstawowych narzędzi, które oszuści wykorzystują do kradzieży Bitcoin lub uzyskania dostępu do Twojego portfela. Te oszustwa w mediach społecznościowych zazwyczaj obiecują odesłać podwójną ilość Bitcoinów, które im wyślesz, lub proszą Cię o wysłanie Bitcoinów za szansę wygrania znacznie więcej. Oszustwa typu „giveaway” i podszywanie się pod inne osoby w mediach społecznościowych są często skuteczne, ponieważ podszywają się pod renomowane lub znane osoby i używają fałszywych kont lub „botów”, aby ich aktywność na koncie wydawała się legalna. W przypadku takich „okazji” pamiętaj, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie takie jest.

Schematy Ponziego

System Ponziego jest prostym, powszechnie stosowanym oszustwem, które przyciąga nowych inwestorów obietnicą niezwykle wysokich zysków. W schemacie Ponziego, promotor przekonuje ludzi do inwestowania w jego schemat i wypłaca „zyski”, które w rzeczywistości są wypłatami z pieniędzy wpłaconych przez nowych inwestorów. Cykl ten trwa do momentu, gdy nie można znaleźć nowych inwestorów lub gdy organizator zabiera zainwestowane pieniądze i znika. Schematy Ponziego są powszechnym rodzajem piramid finansowych i zazwyczaj są łatwe do wykrycia.

Copyright © All rights reserved.